Задача № 18

13 грудня 2013 року помер Коваль 1.1., не отримавши пенсію за грудень 2013 року. Спадкодавець проживав одиноко у приватизованій квартирі. До нотаріальної контори звернулася сестра спадкодавця із заявою про прийняття спадщини та видачі їй свідоцтва про право на спадщину на квартиру та недоодержану пенсію до спливу шестимісчного терміну з дня відкриття спадщини.

Прокоментуйте.

1.Відповідно до ст. 1227 ЦК суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були нам одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності- входять до складу спадщини.
Відповідно до статті 1262 ЦК України сестра є спадкоємцем 2 черги і у разі якщо у померлого не має спадкоємців 1 черги, проживав один і не мав членів сім’ї, заробітна плата, пенсія, які не була отримані спадкодавцем, входить до складу спадщини. Нотаріусом видається свідоцтво про право на спадщину на суми недоодержаної пенсії.

2. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені Цивільним кодексом України. Згідно ст. 1219 не входять до складу спадщини права та обов’язки, що нерозривно пов’язані з особою спадкодавця, зокрема: права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом. Отже, нотаріус не може видати свідоцтво про право на спадщину на суми недоодержаної пенсії.

3. Відповідно до ст. 1227 ЦК суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були нам одержані за життя, передаються членам його сім’ї. Відповідно до ч. 2 ст. З СК сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. В умовах задачі не зазначається, що сестра померлого спільно з ним проживала. Тому вважаємо, що сестра не є членом сім’ї спадкодавця, а тому не може отримати суму недоодержаної пенсії.

4. Відповідно до ст. 1218 ЦК до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Згідно ст. 1219 не входять до складу спадщини права та обов’язки, що нерозривно пов’язані з особою спадкодавця, зокрема: особисті немайнові права; право на участь у товариствах та право членства в об’єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я; права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; права та обов’язки особи як кредитора або боржника. Отже, нотаріус не може видати свідоцтво про право на спадщину на суми недоодержаної пенсії.

5. Спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Відповідно до ст. 1227 ЦК % від суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були нам одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності- входять до складу спадщини. Тому, нотаріус має видати свідоцтво.Коментарів: 1
  1. Тетяна

    Відповідь №1 вірна, але не повна. Нотаруіс видасть свідоцтво про право на спадщину сестрі спадкодавця, після спливу 6 місяців з часу відкриття спадщини на недотриману пенсію та на квартиру яка належала спадкодавцю. Сестрі спадкодавця для отримання спадщину буде необхідно підтвердити родство, а також за умови відсутності родичів першої черги або родичів за правом представлення.

Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: