Задача № 158

До нотаріуса звернулися за посвідченням договору дарування трикімнатної квартири Іванов І.С. та Петрова К.Н. За цим договором Іванов І.С. зобов’язаний був передати Петровій К.Н. належну йому квартиру в разі виконання таких умов: передача квартири повинна відбутися у вказаний строк після придбання інвалідної коляски на користь дочки інваліда дарувальника, а також за умовою надання йому та його дочці права пожиттєвого користування та проживання в двох ізольованих кімнатах відчужуваної квартири. Нотаріус у посвідченні договору відмовив.

Чи правомірні дії нотаріуса? Поясніть.

1. За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.Договір, що встановлює обов’язок обдарованого вчинити на користь дарувальника будь-яку дію майнового або немайнового характеру, не є договором дарування (ст.717 ЦК України). Разом з тим, відповідно до ч.1.ст.212 ЦК України особи, які вчиняють правочин, мають право обумовити настання або зміну прав та обов’язків обставиною, щодо якої невідомо, настане вона чи ні (відкладальна обставина). З умов задачі зрозуміло, що відкладальною обставинами є наступні: передача квартири повинна відбутися у вказаний строк після придбання інвалідної коляски на користь дочки інваліда дарувальника, а також за умови надання дочці та дарувальнику права пожиттєвого користування та проживання в двох ізольованих кімнатах. Враховуючи вищенаведене, дії нотаріуса є правомірними.

2. За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність (ст.717 ЦК України). Відповідно до ч.І.ст.212 ЦК України особи, які вчиняють правочин, мають право обумовити настання або зміну прав та обов’язків обставиною, щодо якої невідомо, настане вона чи ні (відкладальна обставина). Згідно з ч.І ст.725 ЦК України договором дарування може бути встановлений обов’язок обдаровуваного вчинити певну дію майнового характеру на користь третьої особи або утриматися від її вчинення (передати грошову суму чи інше майно у власність,виплачувати грошову ренту, надати право довічного користування дарунком чи його частиною, не пред’являти вимог до третьої особи про виселення тощо). Враховуючи вищенаведене, такі умови як: передача квартири повинна відбутися у вказаний строк,(з відкладальною умовою) після придбання інвалідної коляски на користь дочки інваліда дарувальника, а також за умови надання дарувальнику та його дочці права пожиттєвого користування та проживання в двох ізольованих кімнатах, – можуть бути передбачені в договорі дарування. Отже, дії нотаріуса є неправомірними.

3. За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.Договір, що встановлює обов’язок обдарованого вчинити на користь дарувальника будь-яку дію майнового або немайнового характеру, не є договором дарування (ст.717 ЦК України). Разом з тим, відповідно до ч.1.ст.212 ЦК України особи, які вчиняють правочин, мають право обумовити настання або зміну прав та обов’язків обставиною, щодо якої невідомо, настане вона чи ні (відкладальна обставина). 4.1 ст.723 ЦК України передбачає, що договором дарування може бути встановлений обов’язок дарувальника передати дарунок обдаровуваному в майбутньому через певний строк (у певний термін) або у разі настання відкладальної обставини. Згідно з ч.І ст.725 ЦК України договором дарування може бути встановлений обов’язок обдаровуваного вчинити певну дію майнового характеру на користь третьої особи або утриматися від її вчинення (передати грошову суму чи інше майно у власність, виплачувати грошову ренту, надати право довічного користування дарунком чи його частиною, не пред’являти вимог до третьої особи про виселення тощо). Враховуючи вищенаведене, у договорі дарування, виходячи з умов задачі, можуть бути зазначені лише наступні умови: передача квартири повинна відбутися у вказаний строк, (з відкладальною умовою) після придбання інвалідної коляски на користь дочки інваліда дарувальника, а також за умови надання дочці права пожиттєвого користування та проживання в двох ізольованих кімнатах. Отже, дії нотаріуса є правомірними.

4. За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.Договір, що встановлює обов’язок обдарованого вчинити на користь дарувальника будь-яку дію майнового або немайнового характеру, не є договором дарування (ст.717 ЦК України). Разом з тим, передача квартири у визначений строк після придбання інвалідної коляски на користь дочки інваліда дарувальника, а також за умови надання дочці права пожиттєвого користування та проживання в двох ізольованих кімнатах є діями майнового та немайнового характеру. Отже, дії нотаріуса є правомірними.

5. За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність. Разом з тим, відповідно до ч.1.ст.212 ЦК України особи, які вчиняють правочин, мають право обумовити настання або зміну прав та обов’язків обставиною, щодо якої невідомо, настане вона чи ні (відкладальна обставина). 4.1 ст.723 ЦК України передбачає, що договором дарування може бути встановлений обов’язок дарувальника передати дарунок обдаровуваному в майбутньому через певний строк (у певний термін) або у разі настання відкладальної обставини. Згідно з ч.І ст.725 ЦК України договором дарування може бути встановлений обов’язок обдаровуваного вчинити певну дію майнового характеру на користь третьої особи або утриматися від її вчинення (передати грошову суму чи інше майно у власність, виплачувати грошову ренту, надати право довічного користування дарунком чи його частиною, не пред’являти вимог до третьої особи про виселення тощо). Враховуючи вищенаведене, передача квартири повинна відбутися у встановлений в договорі строк після придбання інвалідної коляски на користь дочки інваліда дарувальника, а також за умови надання дарувальнику та його дочці права пожиттєвого користування та проживання в двох ізольованих кімнатах. Отже, дії нотаріуса є неправомірними.

Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: